Ida Lundén

Ida Lundén foto Ulrika Gunnarsdotter
Foto Ulrika Gunnarsdotter
"alla dessa arbetsintensiva dagar/kvällar/nätter på översta våningen när vi satt sida vid sida och skrev musik. Vi lyssnade och gav varandra kritik, råd och hjälp. Vänner för livet!"

När gick du ut Tonis?

– 1998

Vad gör du idag?

– Idag är jag verksam som musiker och tonsättare, i Sverige och internationellt. Jag sitter även i Konstnärsnämndens styrelse och är ordförande för dess arbetsgrupp för musik. 

Din största framgång sedan Tonis?

– Under tre år var jag composer in residence på Sveriges Radio då jag fick möjlighet att skriva för en mängd intressanta sammanhang, bl a Art’s Birthday och Unescos firande av kvinnodagen i Paris. Med Syntjuntan, som jag var med om att starta, nådde vi ut till både publik och media utanför den innersta konstmusikkretsen.

Om du skulle ge ett råd till en ny Tonis-student första skoldagen – vad skulle det vara?

– Gå på konserter, lär känna musiker, var nyfiken!

Vad glömmer du aldrig från Tonis?

– Jag glömmer aldrig alla dessa arbetsintensiva dagar/kvällar/nätter på översta våningen när vi satt sida vid sida och skrev musik. Vi lyssnade och gav varandra kritik, råd och hjälp. Vänner för livet!